تاثیر ونتوری بر بهبود عملکرد سیستم جت­ پالس

سیستم بگ فیلتر یکی از گسترده­ ترین، موثرترین و اقتصادی­ ترین روش­ها برای حذف آلاینده ­های زیست محیطی می­ باشد که در سال­ های اخیر و  توسعه بیش از پیش صنایع و افزایش آلاینده ­های زیست محیطی، صنعت به آن نیاز روز افزونی پیدا کرده است. افزایشان راندمان بگ فیلتر و استفاده از طراحی و نوآوری­ های ساده و مقرون به صرفه که باعث بهبود عملکرد سیستم شود نه­ تنها به سود مشتری بلکه در جهت حفظ و حمایت محیط زیست می­ باشد.

در این روش گرد و غبار پس از عبور از مراحل قبلی وارد محفظه فیلتراسیون (بگ هاوس) شده و ذرات معلق گرد و غبار توسط کیسه فیلترها به دام افتاده و یک لایه گرد و غبار روی سطح فیلتراسیون رسوب می­کند، با افزایش ضخامت این گرد و غبار رسوب کرده بر روی سطح فیلتراسیون، راندمان دستگاه کاهش پیدا کرده بنابراین لازم است این رسوبات به صورت مداوم از روی سطح فیلتراسیون (کیسه فیلترها) تمیز شوند. روش جت­ پالس رایج­ترین روشی است که برای تمیز کردن کیسه فیلتر استفاده می­ شود در این روش هوای فشرده با سرعت بالا از دهانه کیسه به داخل دمیده شده و ذرات از روی سطح فیلتراسیون به پایین ریخته و به سرعت جمع­ آوری می­ شوند. تمیزی هرچه بهتر و موثرتر کیسه فیلترها به پایداری سیستم بگ هاوس و کاهش مصرف انرژی سیستم کمک شایانی می­ کند. در این میان نصب ونتوری در دهانه کیسه فیلتر سبب بهبود چشمگیر عملکرد سیستم جت­ پالس و کاهش مصرف انرژی می­ شود.

 

برخی از محققان بر روی تاثیر ونتوری بر عملکرد بگ هاوس تحقیق کرده ­اند. موریس نشان داد نصب ونتوری می­تواند مصرف انرژی سیستم جت پالس را در طی یک عملیات تا 30% کاهش دهد [1]. کرسلی و همکارانش دریافتند نصب ونتوری موثرترین روش برای پاک کردن گرد و غبار با ویسکوزیته بالا و چسبنده است همچنین وی نشان داد برای تمیز کردن سیستم بگ­ هاوس بدون ونتوری برای دسترسی به همان میزان پاک کنندگی به فشار پالسی بالاتری نیاز است که این مقدار چشمگیر می باشد [2].

سایر محققین با استفاده از نتایج تجربی دریافتند نصب ونتوری فشار پالسی بالایی بر روی دیواره داخلی کیسه فیلتر اعمال می ­کند و همچنین سیستم جت­ پالس همراه ونتوری تا 40 درصد قدرت تمیزکنندگی بهتری دارد [3,4].

 

با توجه به موارد اشاره شده و اهمیت استفاده از روش­ های نو و اقتصادی در طراحی و ساخت و اجرای سیستم های غبارگیر صنعتی به منظور افزایش راندمان و حفاظت از محیط زیست گروه مهندسین کاوش زیست شایان صنعت با بهره­ گیری از نتایج آزمایشگاهی، آکادمی و تجربی توانسته­ اند به بهترین طراحی سیستم جت­ پالس و ونتوری همراه با مصرف انرژی کمتر در این زمینه دست یابند و با نصب و راه‌‌اندازی موفق در حفاظت از محیط زیست نقش مهمی را ایفا کنند.

 

مراجع:

  1. Morris, W.J. Cleaning mechanisms in pulse jet fabric filters. Filter. Sep. 1984, 21, 50–54.
  2. Grannell, S.K.; Seville, J.P.K. Effect of Venturi Inserts on Pulse Cleaning of Rigid Ceramic Filters; Karlsruhe Institute of Technology (KIT): Karlsruhe, Germany, 1999.
  3. Lu, H.C.; Tsai, M.L.; Tsai, C.J. The influence of different types venturi on bag cleaning performance. J. Aerosol Sci. 1998, 29, 241.
  4. Tsai, C.-J.; Tsai, M.-L. Effect of filtration velocity and filtration pressure drop on the bag-cleaning performance of a pulse-jet baghouse. Sep. Sci. Technol. 2000, 35, 211–226.

فهرست